Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Remontovanje centralnih banaka

Komentari (33) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 06 februar 2012 11:50
ecc
Glas razuma u moru mediokritetskih naklapanja o krizi i nacinu da se iz nje izadje. Vrlo instruktivno, nadam se da ce sledeca srpska vlada nauciti nesto iz ovoga i promeniti samoubilacku politiku Narodne banke.

Hvala sto ste preneli ovaj neobicno dragocen clanak
Preporuke:
27
1
2 ponedeljak, 06 februar 2012 11:52
thinking maize
NE MOŽE! Nisu dali odobrenje Mlađa, Boža i drugi "eksperti"!
Preporuke:
24
1
3 ponedeljak, 06 februar 2012 11:55
uzgred
niska inflacija koči rast. Ali sve dok je drže pod kontrolom, bankari centralnih banaka, poput bivšeg predsednika ECB Žan-Kloda Trišea, mogu svoje performanse nazivati "besprekornim", uprkos činjenici da i ekonomije i valute kojima upravljaju po svemu sudeći srljaju u kolaps.Eto, sada je belodano jasno čiji su (podjednako neuspešni) epigoni čuveni srpski reformatori monetarnog sistema - Labus, Dinkić, jelašić, Šoškić...
Preporuke:
30
1
4 ponedeljak, 06 februar 2012 12:00
marija
Aktuelne politike štednje su kontraproduktivne. Treba ih napustiti i zameniti kombinacijom kratkoročnih fiskalnih podsticaja i dugoročnih mera za održivo uravnoteženje budžeta.

Jel ima u Srbiji među ekonomistima monetaristima neko normalan da ovo pročita i razmisli o svojim promašajima i prizna svoju zabludu?
Preporuke:
26
1
5 ponedeljak, 06 februar 2012 12:56
Jasna Simonović
thinking maize
I u šali ima zbilje...Možda revizija NBJ (preko NBS) ne bi bila "bailout", ali bi svakako bila "bailin" za one banke koje žele da budu banke a ne "presisivači balona" ...

Kakav je to remont uostalom bez obezbeđenog dobrog materijala?
Preporuke:
7
0
6 ponedeljak, 06 februar 2012 13:01
jov.o
Odličan članak! Hvala
Preporuke:
18
1
7 ponedeljak, 06 februar 2012 13:14
miki
Pametno, jasno i ubedljivo
Preporuke:
23
1
8 ponedeljak, 06 februar 2012 13:20
pitam se
dok citam ovaj tekst, da li je ljudima iz Ekonomskog instituta, MAT-a, CLDS-a, ministrima svih srpskih postpetooktobarskih vlada, i njihovim papagajima po srpskim elektronskim i stampanim medijima, bar malo neprijatno kad citaju ovu presudu njihovim kvazi-liberalnim mantrama koje su sipali na glavu ovog nesrećnog naroda? Da li ih je bar malo sramota sto su sirili ekonomsku maglu vise od decenije, i saucestvovali u finansijskom i privrednom unistenju Srbije?
Preporuke:
26
1
9 ponedeljak, 06 februar 2012 13:28
Milica
Izvanredna analiza, iz koje sledi racionalan predlog za promenu ekonomske politike koji bi mogao da pokrene stvari u suprotnom smeru. Međutim, trebalo bi napomenuti da je bankarski lobi glavna kočnica strategiji izlaska iz krize (jedino njima odgovara sadašnja kriza zbog brze i nedemokratske alokacije resursa u njihove ruke)
Preporuke:
28
1
10 ponedeljak, 06 februar 2012 14:26
@pitam se
Nije im neprijatno i nije ih sramota, a razlog je jednostavan: niti su oni verovali u te mantre, niti su to pricali iz nekakvih "reformskih" ili pak naucnih razloga. To je bio najlaksi nacin da zadobiju milost vladara nad Srbijom, i preuzmu kljucne poluge vlasti u zemlji, time i kontrolu nad finansijama. Rezultat je pacijent /Srbija/ na umoru, a njihovi racuni se mere bar sedmocifrenim brojkama u dolarima. Sto bi im onda bilo neprijatno?
Preporuke:
26
1
11 ponedeljak, 06 februar 2012 14:28
Mila
Jako zanimljivi predlozi Kigina. Međutim, složila bih se sa napomenom jednog prethodnika da su Vol Strit i Siti (podržavani od Feda) glavna prepreka izlasku iz krize.
Preporuke:
24
0
12 ponedeljak, 06 februar 2012 15:49
pacija skola
e moji labusi, dinkici, djelici, jelasici i ini eksperti dedinjski, pa vi niste cak ni originalni u svom destruktivnom bestijanju koje nazivaste reformama!!!
Preporuke:
25
1
13 ponedeljak, 06 februar 2012 15:52
nm
Odličan članak
Preporuke:
15
1
14 ponedeljak, 06 februar 2012 18:15
slucajni prolaznik
Napuštanje ciljane inflacije predstavljalo bi priznanje neuspeha. Ali činjenica je da su centralne banke već katastrofalno omanule. Priznati to predstavljalo bi prvi korak ka održivom oporavku.

I ko je odgovoran za taj katastrofalni neuspeh? U teorijskom i u praakticnom smislu? Pa nije valjda da neoliberali odricu odgovornost za svoje i svojih epigona katastrofalne greske, na globalnom i lokalnom nivou?

Ko je u Srbiji odgovoran za katastrofalne greske u vodjenju ekonomske politike Narodne banke od 2000. do 2012.? Pa nije valjda da nije niko. Nosioci te politike imaju ime i prezime. I njihovi mentori i institucije koje su ih "suportovale" sve ove godine imaju svoje ime. Neka sami izadju u javnost i priznaju da su pogresili i da se vise nikada nece mesati u ekonomsku politiku zemlje
Preporuke:
19
0
15 ponedeljak, 06 februar 2012 18:20
fristajlo
Sve je to lepo, ali...
Banke nikad neće dozvoliti ovo što profesor sugeriše, jer je, naprosto- protivno prirodi bankarske "logike".
Nisu oni sve ovo radili, i sistemski potkradali i narode i države, da bi sad rekli- "jeste, malo smo krali; izvinite, evo- vraćamo"...
Nema od toga ništa.
Banke koje su to radile treba likvidirati, trajno, a sve ostale staviti pod budnu kontrolu naroda i države, i na svaki pokušaj banaka da se okoriste tuđom teškom situacijom- odgovoriti rigoroznim kaznama.
Svako drugo rešenje je samo zamajavanje i koristi samo postojećem sistemu pljačke.
Preporuke:
15
1
16 ponedeljak, 06 februar 2012 19:24
Srđa
Neverovatno loš članak.
Autor verovatno izrazito zlonameran. Da bi se te njegove "ideje" sprovele, neophodno je zatvaranje tržišta finansija, dodatna monopolizacija (pored postojanja centralne banke) ili usklađivanja rada centralnih banaka (uvezivanje). Sve se to pokušavalo u prethodnom periodu, i najbolji primer je EU, a za ne poslušne, bilo da su protekcionistički nastrojeni (tačnije nepovezani sa monetarnim globalnim vlastima), ili su liberalizovani preko mere trpeljivosti.
Preporuke:
0
18
17 ponedeljak, 06 februar 2012 22:22
ecc
@Srđa>Neverovatno loš članak. Autor verovatno izrazito zlonameran

Neverovatno loš i bezobrazan "komentar", zapravo pritivno pljuvanje karakteristično za papagajske ponavljače neoliberalnih mantri.

Primer serije gluposti izrečenih ne bi li zasenile prostotu: "Da bi se te njegove "ideje" sprovele, neophodno je zatvaranje tržišta finansija, dodatna monopolizacija (pored postojanja centralne banke) ili usklađivanja rada centralnih banaka (uvezivanje)." - Da čovek ne poveruje koliko gluposti na jednom mestu! Ajde 1995. ili 97. da neko ovo izjavi, ali 2012. godine nakon svega što se desilo od 2008. godine pred našim očima, to je prosto neverovatno.

A da sve predje u domen komičnog, "Srđa" nam dalje kaže kako "Sve se to pokušavalo u prethodnom periodu". I ostade živ!
Preporuke:
20
1
18 ponedeljak, 06 februar 2012 23:28
Nik
profesor DŽon Kigin pogađa u središte mete: finansijsku mafijaško-političku kastu pljačkaša ljudskog roda i upropastitelja naroda i država.
Svaka čast, majstore!
Preporuke:
17
0
19 ponedeljak, 06 februar 2012 23:31
Srđa
@ecc

Šta se pokušalo 2008-e? "Spašavanje raznih firmi" tj. vlasnika? Socijalistički metod. Liberalni bi bio gledanje kako se firma restruktuira, ili nestaje, a vlasnici se menjaju tj. prvi trpe gubitke.

Srbija ima problem sa penzijama, vlasti isplaćuju penzije novcem koji nemaju. Je l' i to NEOliberalni model?
Preporuke:
1
16
20 ponedeljak, 06 februar 2012 23:35
dox
he he, kakvo šamaranje bretonvudskih i čikaških monetarista i srpskih monetarnih šarlatana, tatinih sinova kojima su dali da vode NBS i srpske finansije (i doveli zemlju do bankrota)
Preporuke:
20
0
21 utorak, 07 februar 2012 00:59
fristajlo
Srđa
Srbija ima problem sa penzijama, vlasti isplaćuju penzije novcem koji nemaju. Je l' i to NEOliberalni model?
Jeste.
Sve isto, kao njihovi zapadni uzori; a Vi bi sad da kažete da to nije neoliberalizam?
To je upravo to, ali Vam više ne odgovara takva slika, pa bi nekom dugom da je "prilepite".
Ljudski je grešiti; ali, ne i namerno.
Preporuke:
11
1
22 utorak, 07 februar 2012 03:39
Srđa
@fristajlo

Naravno da to nije liberalni model, već obično šarlatanstvo. Pljačka. Prevara.

Ne možete penzije isplaćivati iz zaduženja, prihoda od akciza i pdv-a. To je jednostavno pljačka. Može se isplaćivati socijalna pomoć, ako bi se locirali korisnici adekvatno (a to rade lokalne vlasti bolje nego centralne). Penzije se isplaćuju iz pio "fonda" (transfera), i kada taj, zajedno se ostalim doprinosima, postane prevelik u odnosu na platu, dobijate masivan sivi sektor, dakle van zakona. Može se to rešiti kaznama, pendrekom, ali tada najveći deo tog sektora, umesto da se legalizuje, nestaje jer delatnost, zahvaljujući velikom poreskom opterećenju postaje neisplativa.

I zaista ne znam koji su im "zapadni uzori", osim onih koji su sada u problemu (ako se i ti smatraju Zapadom), ili onih koji se vode kao propale tranzicije.

U kojim sve sektorima privrede ima države? Ili gde ih nema? U frizerajima? Dajmo im vremena!
Preporuke:
1
11
23 utorak, 07 februar 2012 13:07
brat grim
za @Srđa

A gde se nalazi ta cudesna utopijska zemlja kojom se upravlja po "neoliberalnim" pravilima?
Preporuke:
12
0
24 utorak, 07 februar 2012 16:15
Srđa
@Grim
Ne postoji zemlja iz liberalne mašte :) ali postoje bolje, i one manje slobodne, ili pravno sigurne. Uopšteno, u pitanju je nivo slobode raspolaganja imovinom, radom, pravna sigurnost ugovora, opseg nadležnosti vlasti i korupcija, javna potrošnja. Jako je loše kada vlasti, vrhuška želi sve a ništa ne postiže u dovoljnoj meri.

http://www.heritage.org/index/ranking
http://www.heritage.org/index/country/serbia
(Nije savršena organizacija, pa podatke treba uzeti više kao indikaciju, nego kao apsolut)

Ispod regionalnog nivoa, ispod svetskog nivoa.
Problem je u korupciji koja proističe iz širokih ovlašćenja i arbitrarnih odluka pojedinaca koji su vršioci vlasti. Sve to je produkt pravne nesigurnosti, nepostojanja pravne države, tj. podele vlasti i decentralizacije, te i nedovoljne demokratije ili prisustva javnosti, nadzora nad radom svih nivoa vlasti (ili centra partije kao neformalne vladajuće strukture).
Preporuke:
0
11
25 utorak, 07 februar 2012 16:42
brat grim
Srđo, potpuno si me razočarao. Student? Ako, nastavi da učiš, jednog dana samo će ti se kasti..
Uzgred, razmisli o SAD kao o tvojoj idealnoj liberalnoj državi. I konsultuj Heritidž. A možda i Štiglica.
Preporuke:
11
1
26 utorak, 07 februar 2012 17:02
Srđa
Grime, žao mi je zbog razočarenja.

Dakle, prva država na listi je Hongkong, a ne SAD (koja je deseta, nezasluženo, ali pada).

http://sr.wikipedia.org/sr/Hongkong

Hongkong, (poznat i kao Hong Kong, pogotovo ranije) ima jednu od najliberalnijih privreda na svetu, i veliki je međunarodni finansijski i trgovinski centar.

U skladu sa zajedničkom kinesko-britanskom deklaracijom i temeljnim načelom Jedna zemlja, dva sistema, Hong Kong kao posebna administrativna regija ima široku autonomiju, za razliku od drugih oblasti Narodne Republike Kine.

Ta autonomija obuhvata sva područja osim odbrane i spoljnih poslova, koji ostaju prioritet centralne vlasti, a u deklaraciji se utvrđuje da regija zadržava svoj kapitalistički sistem. Jemstva autonomije teritorija i individualnih prava i sloboda potvrđena su Ustavom...
Preporuke:
0
3
27 utorak, 07 februar 2012 18:08
Dox
Srđane, ajde dosta s tim trikovima, i eskivazama, covek te pita da ocenis 'liberalnost' SAD, i tacka!
Ne migolji se vise, nego reci da li su SAD merilo liberalnosti, u cemu i zbog cega? Jer nije Hong Kong siledzija koji ide svetom i baca bombe, rusi rezime i instalira "demokratiju" i "liberalizam", "slobodno trziste" itd, i to u ime slobode i demokratije, u ime "liberalizma", vec su to SAD i njene NATO marionete (sve liberal do liberala...)!

Dakle, me vrdaj nego odgovori da li SAD ima pravo da natura drugima "liberalizam" koji je od nje same i u političkom i u ekonomsko-finansijskom smislu udaljen svetlosnu godinu (ma šta o tome rekli likovi iz neokonzervativnog Heritidža prepunjenog cionistima tipa Arijela Koena i obaveštajcima tipa... i maksimalno naslonjenog na vašingtonsku administraciju)
Preporuke:
8
1
28 utorak, 07 februar 2012 18:35
Srđa
@Dox
Heritidž je zaista pod uticaj administracije SAD, ali da bu zadržala relevantnost, mora imati dobru dozu integriteta, pa u najgorem slučaju je uticaj administracije na poziciju do deset-petnaest mesta. Srbija je na 98. mestu, i pri tome je teško naći zamerku u ocenama.

Što se SAD tiče, kod njih su "liberali" sekcija demokrata, socijalistički su opredeljeni (imaju ino-multiplikaciju pod ldp oznakom, nekad i kao socijaldemokrati, laburisti, pošto su na istoj liniji svi), a u ekonomskom smislu (konzervativnom, stara def) pod liberalima se smatra krilo republikanaca, libertarijanci. Nekad se razlika naznačava velikim i malim "l", gde su mali ovi kvazi.

Liberali se detektuju kao protivnici intervencija (ino-vojnih, unutar-ekonomskih, socijal-inženjeringa, sankcija) i protekcionizma. Dakle, vojne intervencije posredno slabe Liberalizam, te zbog javne potrošnje SAD, sasvim sigurno, ne zaslužuju mesto među prvih 20.

Ne mislite valjda da podržavam svaku glupost bilo koje države?
Preporuke:
0
1
29 utorak, 07 februar 2012 19:07
Dox
Srdjo prica o svemu i svacemu ali uporno ne odgovara na pitanja:
da li su SAD merilo liberalnosti, u cemu i zbog cega?
da li SAD ima pravo da natura drugima "liberalizam" koji je od nje same i u političkom i u ekonomsko-finansijskom smislu udaljen svetlosnu godinu

Mani Srbiju i Heritidz, ti ovako mozes do sutra, nego odgovori na pitanje ako mozes, ako ne putuj igumane, nije kraj sveta
Preporuke:
8
0
30 utorak, 07 februar 2012 19:21
Srđa
@Dox
Ne može država da bude merilo Liberalizma. Liberalizam je ideologija, pa evaluacija ide obrnutim sledom. A što se tile nametanja, prisile u "usvajanju vrednosti", to je baš onako... Komunistički :) Totalitarno.

Jesam li sad odgovorio?
Preporuke:
0
0
31 utorak, 07 februar 2012 20:08
Dox
@Srdja

Ok, hvala na odgovoru, negde moramo stati.

Uzgred - ostade pitanje da li su SAD merilo liberalnosti, u cemu i zbog cega?

Vlast i institucije SAD ne samo da se lažno predstavljaju kao merilo slobode, liberalizma i demokratije ("svetionik demokratije", zaštitnik slobodnog tržišta, ljudskih prava i liberalnih vrednosti itd), već smatraju i da su moralnije od drugih zemalja (izuzetna i neophodna nacija), što im navodno daje za pravo da postupaju mimo međ. zakona, a od nedavno i mimo Ustava SAD, te da zloupotrebljavaju svoju moć pogotovo prema onima koji ne mogu da se brane, rušeći nepokorne i ne-poslušničke režime i namećući im kobajagi "liberalne" zakone i institucije "otvorenog društva", što se na kraju uvek ispostavi kao samo nešto bolje upakovani stari dobri kolonijalizam. Primer Srbije je očigledan i govori više od reči.
Preporuke:
9
0
32 utorak, 07 februar 2012 20:37
Srđa
@Dox
Gledajte, u odnosu na Srbiju, i mnoge druge države, SAD jesu liberalne (ali nisu merilo, uzor). Zamislite samo koliko je to velika zemlja (po prostranstvu i broju stanovnika, te po broju federalnih jedinica), i da to pruža mogućnost da se jedan preseli sa jednog, na drugi kraj zemlje, gde, i pored velikog uticaja centralne vlasti, postoje velike razlike u životu. EU se naziru kao takav projekat, ali zbog velikog broja prepreka (zakonskih, jezičkih, istor.nasleđa), "unutrašnja" migracija nije laka. RF je sigurno uspešnija u tome, ali ostaje nepoznanica pravna sigurnost, vladavina prava, pa je to nezgodan minus. U svakom slučaju, Liberalizam i "promocija vrednosti oružjem" nemaju veze jedno sa drugim, verovatno je kolonijalizam dogovarajući opis, gde pored vojske i monetarne nadležnosti igraju važnu ulogu (a ovaj tekst podržava taj segment!).

Liberalizam može biti samo autentičan produkt nekog naroda, bilo da je usvojen sa pragmatične strane, bilo da je odraz slobodarske tradicije.
Preporuke:
0
0
33 sreda, 08 februar 2012 14:47
teofil
E, baš dobar članak, poziva čovek na restartovanje sistema i oslobađanje od monetarističkih iluzija, odlično, vrlo zanimljivo, ima li ovde neko da to pročita?..
Preporuke:
5
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner